Izlila se reka Zapadna Morava u selu Zablaće kod Čačka: Za sada nema opasnosti za meštane, ekipe na terenu     ·     Drama u Ćupriji: Stariji muškarac upao u bunar, izvlačili ga vatrogasci-spasioci     ·     Kinezi otkrili novo nalazište zlata i bakra u istočnoj Srbiji     ·     Grad Kragujevac neće tolerisati nemar i kolaps, gradjani su besni sa razlogom: Rok do 2. aprila za sanaciju ulica, prete suspenzije     ·     Oni su heroji koji 15. aprila stupaju na stražu: Na teritoriji Čačka ove sezone biće aktivno 25 strelaca, milion dinara više izdvojeno iz budžeta za protivgradnu zaštitu     ·     Poplavljeni kej i šetalište u Prijepolju: Lim se izlio u naselju Šarampovo, postavljene mobilne barijere (FOTO)     ·     Optužnica protiv osumnjičene za pokušaj ubistva tokom blokade na Novom Beogradu     ·     Šestocifrena plata u Moravičkom okrugu samo u Lučanima: Ovo su prosečne januarske zarade, Dragačevci još uvek ubedljivi na tronu     ·     Raste nivo Đetinje, voda se izlila na pojedinim mestima: Nadležne ekipe sve vreme na terenu, situacija se prati iz sata u sat (FOTO)(VIDEO)     ·     Tamara i Nemanja vratili se sa decom na selo i žele da rade: Dobri ljudi izgradiće im kuću i štalu - sjajne vesti danas iz Priboja (FOTO)     ·     Borba Ćalovića i Jelesijevića za lidera čačanske opozicije je dugo komična, a sada postaje opasna: Gradski odbor SNS oglasio se saopštenjem     ·     Bivši košarkaš Crvene zvezde pronađen mrtav na Novom Beogradu     ·    


Autor: RINA.rs


Велики број посетилаца може да угрози овај нестварни природни предео: Бањски поток у Овчарско – кабларској клисури добија одређени степен заштите, посете само ако су организоване и уз пратњу водича (ФОТО)


Чачак – Скривен у шумама Овчарско – кабларске клисуре Бањски поток прави је природни драгуљ и локација која је током последње две године постала изузетно популарна. Иако је његов водоток дугачак само шест километара у њему се таложи кречњак, формирају мала језерца и ствара величанствена бигрена тераса са неколико метара високим терасним одсеком на коме је таложење сиге и данас активно. Стога би велики број посетилаца на оваквом терену и то оних који не воде рачуна о природи, могао бити веома опасан за опстанак Бањског потока.

„Планирано је да се на овом локалитету уведе одређени степен заштите, јер врло лако може доћи до угрожавања овог специфичног амбијента. План је да се врше организоване посете уз пратњу водича. У горњем току поток сабира више малих извора и поточића. Посебно  је атрактиван део потока на километар узводно од ушћа, који у једном делу има одлике кањона“, рекао је Горан Николић из ТО Чачак.

До Бањског потока води планинарска стаза са веома прецизним путоказима, а сићи до ове природне оазе права је авантура. Међутим, поред свих лепота, овај део Овчарско – кабларске клисуре богат је изузетним културно-истроријским наслеђем.

„На овом потоку у мају 1815. година Турци су разбили српски збег, који се крио дубоко у шуми. У доњем делу радиле су бројне воденице поточаре, међу којима је и она манастира Сретење. Ниже ка Бањи постојала је Ћосова, а још стотинак метара низводно била је смештена воденица Видосава Ђебића. То имање је било опасано каменим зидом, а осим воденице имали су стругару и ковачку  радионицу. Кућа у којој је била воденица остала је сачувана и до данас“, каже Горан за РИНУ.

Туристичка организација Чачка, има у плану додатно уређење Бањског потока, а подршка за тај пројекат добијена је од Министарства заштите животне средине. Тако да ће овај прави мали рај на земљи бити још спремнији да дочека посетиоце из земље и иностранства, који ће ову лепоту моћи обићи, али од ове године - уз водича.

РИНА


15.05.2022.



Fotografije



x
  Prijava na RINAPRO