
Ева навела Адама да загризе јабуку баш на петак тринаести: Етнолог открива зашто се данашњи дан сматра најбаксузнијим у години, многи чак отказују своја путовања и пословне састанке
Чачак - Ако нешто изгубите, стану вам кола или се са неким посвађате, све те невоље можда бисте могли да припишете лошој и од давнина познатој као баксузној комбинацији бројева и дана. Петак 13. за многе је најбаксузнији у години јер и овај дан, али и број имају дугу традицију симбола лоше среће, а њихова комбинација чини се да је најубојитија.
- Веровање да је петак 13. баксузан дан сеже далеко у прошлост. Поједини историчари тврде да је тог дана Ева навела Адама да загризе јабуку, као и да је 13 људи који говоре о Исусовим последњим мукама пре распећа на Велики петак. Верује се да је срећан број 12 који даје неку равнотежу јер имате 12 месеци у години и 12 апостола, 12 пута се читају одређене молитве и ођедном кад се дода још један број он поремети, како се верује, тај ред - каже за РИНУ етнолог Снежана Ашанин.
Из страха да им петак 13. може донети несрећу многи на данашњи дан отказују путовања и пословне састанке.
- На појединим железничким и аутобуским станицама не постоје перони са бројем тринаест, већ постоји 12А и онда затим следи четрнаест. Често се избегава куповина станова на тринаестом спрату. Људи се на тај начин штите од постојећег веровања о баксузном броју - изјавила је Ашанин.
Негативним мислима и уверењима подсвесно се подстичу незгоде и лоша срећа и зато ако сте сујеверни на петак 13. не започињите никакв посао и покушајте да преспавате док не сване 14. мај, а уосталом након тог "баксузног дана" почиње и викенд који вам можда баш донесе срећу.
РИНА