Наставља се драма на Пештеру: Ренџери однели храну за Василију, али уплашена женка белоглавог супа побегла, нису успели да је ухвате и ставе на сигурно (ФОТО)
Сјеница - До Василије, женке белоглавог супа, која се већ данима налази у неприступачним деловима Пештера, данас су стигли ренџери спасиоци из Специјалног резервата природе "Пештерско поље". Храну су однели, оставили, али птицу ипак нису успели да намаме и ухвате, како би је однели на безбедно.
"Кад смо јој пришли на неких 300, 400 метара почела је да бежи и лети. Плаши се људи, види се да је изнемогла, гладна и да има повреду на крилима", изјавио је за РИНУ, Милорад Бабић, чувар заштићеног подручја на Пештеру.
Женка белоглавог супа крајем прошле године изашла је из колоније на Увцу, где се излегла 2019. године и прелетела на Пештер. На себи има одашиљач и зато је могуће пратити њено кретање. Телеметрија је показала да јој је температура нормална, али неприступачни делови Пештера покривени су снегом, па се претпоставља да преко 20 дана није јела.
"Тих неких двадесетак дана је максимум колико белоглави супови могу да издрже да не једу. Данас смо јој однели храну, тако да претпостављамо да ће коначно узети храну. Ноћас поново идемо до ње, како би опет покушали да је намамимо, ухватимо и однесемо у волијере на сигурно", рекао је Милоје Ковачевић, из Специјалног резервета природе "Пештерско поље".
Потрага за Василијом траје од 24. децембра, а ренџери су тек данас успели до ње да дођу моторним санкама.
РИНА