Tragedija izbegnuta za dlaku, vozača spasila ograda da ne sleti u reku Lim: Teška saobraćajna nezgoda kod graničnog prelaza Gostun     ·     Oglasio se MUP povodom prebijanja dečaka kod TC Ušće, indetifikovana dva lica     ·     Uhapšen silovatelj: Srspka policija na Čukarici pronašla opasno lice iz Crne Gore, biće mu određen ekstradicioni pritvor     ·     Kiša pljušti, ali oni ne odustaju: Hrabri ronioci i dalje tragaju za nestalom Ivano Đ., telo njenog sina već je pronađeno     ·     Crnogorac osumnjičen za silovanje devojke uhapšen na Čukarci: Bio na međunarodnoj poternici     ·     Jedna osoba priznala krivicu za napad na studente FDU, dvoje u pregovorima sa tužilaštvom     ·     O njegovom postupku pričala je čitava Srbija: Zoran dao ostavku na funkciju direktora škole, sada se vratio u malo planinsko selo i vodi odeljenje od devet đaka (FOTO)     ·     Uhapšen još jedan Čačanin zbog sumnje na nasilan upad u Gradsku upravu: Policija nakon incidenata ima pune ruke posla     ·     Sedam maloletnika učestvovalo u tuči: Oglasilo se Više javno tužilaštvo nakon incidenta u centru Čačka     ·     Preminule još tri žene povređene u požaru u staračkom domu u Barajevu     ·     Odloženo suđenje Miroslavu Aleksiću     ·     Rešenje za dugotrajne suše i velike probleme: Radovi na izgradnji akumulacije Svračkovo u punom jeku, sve se odvija po planu     ·    


Autor: RINA.rs


Алармантно стање на депонији Говеђак, мештани већ трећи дан дежурају на улазу, а данас се вербално сукобили са представницима општине Сјеница: Ово је еколошка бомба на Златару


Нова Варош – На брду Говеђак на планини Златар тешка ситуација због дивље депоније и даље се не смирује. Мештани неколико села која гравитирају у овом подручју већ три дана блокирали су улаз у депонији и не дозвољавају истоварање отпада.

„Данас је дошао председник општине Сјеница, а пре њега на камиону су довезли натоварен булдожер. Хтели су да поравнају депонију и да отпад настави да се истовара као и до сада. То не долази у обзир, људи су остали горе да дежурају. Не можемо да живимо од смрада и смећа већ годинама уназад. Нећемо одустати од наше одлуке, нити ћемо дозволити да нас отпад отера са огњишта предака. Ово је еколошка бомба на једној од најлепших планина у нашој земљи“, изјавио је за РИНУ, Небојша Васовић из села Доњи Горачићи.

Он наводи да је још 2009. године Министарство заштите животне средине донело уредбу по којој се налаже рекултивација депоније и забрана довожења отпада на брдо Говеђак које се налази у једном од најлпеших делова планине Златар.

„Надлежни из Сјенице су се потпуно оглушили на ту уредбу и наставили да довозе око 16 тона отпада дневно. Ми не можемо нормално да функционишемо од свакодневног дима, смрада и од паса луталица. Око стотину их је овде на депонији и шире заразу. Ово је сточарски крај, а људима су зараженe краве и овце, већина грла чије месо су послали код ветеринара није било за употребу“, каже Небојша.

Незадовљни мештани наглашавају да је још пре три деценије  слив реке Увац проглашен водом прве категорије и да је нејасно како је уопште могло доћи до одлагања отпада на том подручју. Као једно од решења наводи се изградња транфер станице на Бањици, а тај пројекат реализује се кроз сарадњу неколико општина.

РИНА


02.04.2021.



Fotografije



x
  Prijava na RINAPRO