Falsifikovane kovanice od dva eura prave pometnju u glavnom gradu Crne Goe: Zabranjeno da se sa njima plaća gradski prevoz, za samo 15 dana pojavilo se čak 200 falsifikovanih kovanica
Podgorica – Gradski prevoz u Podgorici više se ne može platiti kovanicom od dva eura, jer je u samo poslednjih 15 dana zabeležen slučaj pojave oko 200 komada lažnih falsifikovanih novčanica. Pored vozača odštampan je papir na kom piše da je zabrenjeno koristiti kovanicu od dva eura prilikom plaćanja, a iz Preduzeća putevi su potrdili da su bili prinuđeni na taj potez.
Pojava falsifikovanih novčanica postaje sve veći problem u Crnoj Gori, a broj zaplena takvog novca u porastu je od početka ove godine. Prema podacima Centralne banke Crne Gore, do kraja februara 2025. godine evidentirano je 117 komada falsifikovanih novčanica, što predstavlja porast od 56% u odnosu na isti period prethodne godine.
Pored papirnog novca, sve češće se pojavljuju i falsifikovane kovanice, posebno u apoenu od upravo dva eura.
- Za prepoznavanje falsifikovanih novčanica građanima se preporučuje korišćenje svetlosnih izvora – poput obične lampe ili prirodnog svetla – kako bi se proverili elementi poput vodenog žiga, kvaliteta papira, reljefne i mikroštampe, kao i hologramske trake. Kod kovanog novca, razlike se najlakše primećuju po nepreciznom reljefu, debljini i dimenzijama, kao i po neuobičajenim osobinama provodljivosti i magnetizma, rekla je za RINU Mila Kontić šefica Nacionalnog centra za borbu protiv falsifikovanja novca, Centralne banke Crne Gore.
Ukoliko građanin posumnja da poseduje falsifikovanu novčanicu, dužan je da to odmah prijavi policiji.
Najčešće se falsifikuju novčanice u apoenima od 50 i 100 eura, pri čemu prednjače one od 50 eura koje čine gotovo polovinu ukupno obrađenih sumnjivih novčanica.