Uzbuna u Beljanici kod Bora: Gorska služba i MUP u jurnjavi kroz šumu tragaju za petoro nestalih     ·     Pikap prevrnut na bok, razbijeno staklo i otpao točak: Saobraćajna nezgoda kod Zlatibora     ·     Raste nivo reke Drine kod Loznice, meštani u pripravnosti: Za sada se reka izliva samo na teritoriji Bosne i Hercegovine, situacija se prati iz sata u sat (FOTO)(VIDEO)     ·     Drama u Rusiji: Eksplodirala Putinova limuzina     ·     Osuđen na 11 godina, ali to nije konačna odluka? Podneta žalba na presudu za Igora Avramovića koji je ubio Ervina Ćelahmetovića     ·     Tramp izabrao novog ambasadora SAD u Srbiji: To je Mark Brnović     ·     Sa fantomkom na glavi upao u novu zgradu, ukrao bicikl i original parfeme: Nesvakidašnja pljačka u Čačku     ·     Sat se pomera unapred: Sutra počinje letnje računanje vremena     ·     Divovski posao završen na nepristupačnim liticima Kablara: Završena još jedna faza rekonstrukcije dalekovoda u selu Rošci, postavljeno 120 stubova duž 22 kilometra     ·     Incident ispred Starog grada u Kotoru: Mladić iz tog grada pretukao kinseskog državljanina pa pobegao sa lica mesta     ·     To je preskupo, čuj 1.000 dinara kilogram mladih krompirića - to nikada nije bilo: Milka šest decenija prodaje na čačanskoj pijaci, evo kakve su cene sezonskog povrća na tezgama (FOTO)     ·     Novac od saobraćajnih kazni iskorišćen na odličan način u Prijepolju: Postavljena zaštitna ograda, radari i ležeći policaci u školskim zonama (FOTO)     ·    


Autor: RINA.rs


Podignite novčanicu prema svetlosti, sve će vam biti jasno: Povećan broj falsifikovanog novca od početka godine - evo kako da proverite svoje pare (FOTO)


Podgorica — Pojava falsifikovanih novčanica postaje sve veći problem u Crnoj Gori, a broj zaplena takvog novca u porastu je od početka ove godine. Prema podacima Centralne banke Crne Gore, do kraja februara 2025. godine evidentirano je 117 komada falsifikovanih novčanica, što predstavlja porast od 56% u odnosu na isti period prethodne godine.

Kako ističe Mila Kontić, šefica Nacionalnog centra za borbu protiv falsifikovanja novca, najčešće se falsifikuju novčanice u apoenima od 50 i 100 eura, pri čemu prednjače one od 50 eura koje čine gotovo polovinu ukupno obrađenih sumnjivih novčanica.

Pored papirnog novca, sve češće se pojavljuju i falsifikovane kovanice, posebno u apoenu od 2 eura.

- Falsifikatori obično ciljaju stabilne i jake valute koje donose najveću dobit. Iako nijedna novčanica nije laka za falsifikovanje zbog brojnih zaštitnih elemenata, euro novčanice su najčešći cilj upravo zbog njihove rasprostranjenosti u platnom prometu“, navodi Kontić za RINU.

Za prepoznavanje falsifikovanih novčanica građanima se preporučuje korišćenje svetlosnih izvora – poput obične lampe ili prirodnog svetla – kako bi se proverili elementi poput vodenog žiga, kvaliteta papira, reljefne i mikroštampe, kao i hologramske trake. Kod kovanog novca, razlike se najlakše primećuju po nepreciznom reljefu, debljini i dimenzijama, kao i po neuobičajenim osobinama provodljivosti i magnetizma.

Ukoliko građanin posumnja da poseduje falsifikovanu novčanicu, dužan je da to odmah prijavi policiji, jer se novac ne može refundirati i građanin ostaje u gubitku“, upozorava Kontić.

Iz Centralne banke poručuju da će nastaviti saradnju sa evropskim institucijama u cilju suzbijanja falsifikovanja i jačanja kapaciteta zaposlenih kroz obuke i tehničku analizu novca.


25.03.2025.



Fotografije



x
  Prijava na RINAPRO