Projekat izgradnje naftovoda Srbija-Mađarska – može li EU da "spusti rampu" na cevovode
Gradnja naftovoda od Mađarske ka Srbiji trebalo bi do kraja godine da počne. Urednica portala "Energija Balkana" Jelica Putniković izjavila je za RTS da se Srbija pridržava svih evropskih propisa u oblasti energetike, kao i da će političke prilike jedini problem koji može da utiče na izgradnju. Nekadašnji vlasnik privatne naftne kompanije i počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković ističe da bi izgradnjom naftovoda Srbija dobila nezavisnost u izboru dobavljača sirove nafte.
Jelica Putniković, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, naglasila je da ne sme biti političkih pritisaka kako bi naftovod bio izgrađen u predviđenom roku, kao i da veruje da će EU insistirati na energetskim paketima.
Podsetila je da je Mađarska napomenula da joj Janaf naplaćuje više od cene tarife kroz naftovod "Družba", te da ćemo, kada počnu pregovori o tranzitu nafte, moći da kažemo svima – ko ponudi bolje uslove, s tim ćemo sklopiti ugovor.
"Janaf je monopolista, bez NIS-a i mađarskog Mola, i koristi situaciju u pogledu cena tarifa za transport", ukazuje Putniković, dodajući da se Srbija pridržava svih evropskih procedura u oblasti energetike.
Nezavisnost u izboru dobavljača
Putniković takođe navodi da će Srbija uložiti 157 miliona evra za izgradnju svog dela naftovoda do mađarske granice, što je oko 130 kilometara, dok Mađarska ima manje od 100 kilometara za izgradnju.
Nebojša Atanacković smatra da je pozitivna stvar ako naftovod bude izgrađen jer bi cena dovoda nafte, kao i načini snabdevanja i kupovine tog energenta, bili tretirani na isti način kao i u Mađarskoj.
"Time bismo dobili nezavisnost u izboru dobavljača sirove nafte. Vrlo je važno da se ta privredna investicija isplati", ističe Atanacković.
Prema njegovim rečima, situacija sa sankcijama NIS-u je različita od izgradnje naftovoda.
"Odlaganje sankcija NIS-u pokazuje da se menja odnos velikih sila u pozitivnom smislu za nas, jer je reč o ozbiljnoj pretnji, kao i najava Trampa o uvođenju sveobuhvatnih sankcija Rusiji. Ostaje nam da čekamo, ali izgradnja naftovoda je ulaganje u budućnost“, rekao je Atanacković.
Napominje da EU ne bi trebalo da postavi prepreke za izgradnju naftovoda, ali bilo je primera, poput Bugarske, gde je sprečena realizacija sličnog projekta.
"S obzirom na povoljnu političku klimu između Mađarske i Srbije, smatram da će Mađarska biti izuzetno zainteresovana da EU ne utiče na projekat, jer će im se izgradnja naftovoda isplatiti i imaće rentu", dodaje Atanacković.