Rešenje za višedecenijski ekološki problem u Kragujevcu: Deponija pepela i šljake konačno odlazi u prošlost, gradjani više nemaju razloga za strah
Kragujevac - Na svega kilometar i po od centra Kragujevca, na matičnoj lokaciji preduzeća „Energetika“, nalazi se deponija pepela i šljake – problem koji je decenijama unosio zabrinutost među građane i ekološke stručnjake. Da je reč o ozbiljnom ekološkom izazovu odavno nije tajna, ali do sada nije bilo rešenja na vidiku.
Međutim, svetlo na kraju tunela pojavilo se nedavno – potpisan je ugovor koji predviđa konačno uklanjanje više od 60.000 kubika pepela sa ove lokacije, a sve u cilju unapređenja kvaliteta vazduha u Kragujevcu.
Pepeo više neće biti tretiran kao otpad, već kao koristan resurs. Naime, on će se koristiti kao sirovina u proizvodnji cementa, čime se postiže viši standard zaštite životne sredine i doprinosi principima cirkularne ekonomije.
Direktor „Energetike“ Aleksandar Lazović istakao je da je ugovor potpisan sa konzorcijumom koji predvodi BDM Energy Solutions, a sve u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine i uz podršku Evropske banke za obnovu i razvoj. Vrednost ugovora iznosi oko 3 miliona evra.
– Ugovor predviđa da će pepeo biti odvožen u skladu sa dinamikom proizvodnje cementa, a realizacija projekta neće trajati duže od 24 meseca – naglasio je Lazović za agenciju RINA.
On očekuje da će posao biti završen i ranije, s obzirom na jasno definisanu metodologiju i stroge standarde odvoza.
Pepeo će se transportovati u zatvorenom prostoru kako bi se sprečilo rasipanje i zagađenje vazduha, što je od posebnog značaja za zdravlje stanovnika okolnih naselja.
Ovaj projekat predstavlja drugi deo šireg plana modernizacije „Energetike“, nakon što su stare kotlarnice na ugalj zamenjene modernim i ekološki prihvatljivim sistemima grejanja.
Pripremni radovi bi, prema rečima Lazovića, mogli početi već u narednih mesec dana, po završetku izbora nadzornog organa.
Na pitanje da li je rešenje moglo da dođe ranije, Lazović je iskreno odgovorio:
– Moglo je i ranije, ali je moglo i da ne dođe nikada. Zato sam ponosan što se upravo sada, tokom mog mandata, rešava jedan od najvećih ekoloških problema grada. „Energetika“ je od jednog od najvećih zagađivača postala primer dobre prakse – zahvaljujući podršci ministarstva, lokalne samouprave i svih uključenih institucija.
Grad Kragujevac tako ulazi u novu fazu održivog razvoja, rešavajući jednu od najvećih ekoloških opasnosti gotovo u samom srcu grada. Realizacija projekta kreće uskoro, a građani s pravom mogu da očekuju čistiji i zdraviji ambijent.