- Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa gradonačelnikom Niša Dragoslavom Pavlovićem o aktivnostima na projektu izgradnje gasne elektrane u Nišu, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
Sastanku su prisustvovali predstavnici Elektroprivrede Srbije, Srbijagasa, niške Toplane, Zavoda za urbanizam Niš, kao i finansijski konsultant i projektant.
Đedović Handanović je navela da su započete aktivnosti na izradi i usklađivanju planske dokumentacije.
Ona je istakla da je već usvojen prostorni plan Grada Niša, koji predstavlja osnovu za dalji rad na planskim dokumentima.
„Na sastanku svih relevantnih učesnika u projektu imali smo priliku da od projektanta čujemo dinamiku realizacije i ključne aktivnosti do kraja 2030. godine, kada je planiran završetak izgradnje elektrane”, rekla je ministarka.
Prema njenim rečima, novo postrojenje doprineće većoj sigurnosti snabdevanja električnom energijom i jačanju energetske stabilnosti Srbije.
Đedović Handanović je dodala da će projekat imati i dodatni benefit kroz unapređenje snabdevanja Nišlija toplotnom energijom.
Ministarka je naglasila da je neophodna puna posvećenost svih učesnika u projektu, od Grada Niša i Zavoda za urbanizam do projektanta, Srbijagasa, EPS-a i EMS-a, kako bi se što brže realizovale sve pripremne aktivnosti.
Ona je navela da sledi i usaglašavanje ugovora akcionara za buduću zajedničku kompaniju između Elektroprivrede Srbije i kompanije SOCAR, kao i potpisivanje tog dokumenta u narednim nedeljama.
Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović rekao je da su Grad Niš i sve lokalne institucije maksimalno posvećeni pripremi projekta i aktivnostima koje su neophodne da bi gradnja počela što pre.
Početkom juna u Bakuu EPS i SOCAR potpisali su osnovne uslove saradnje za razvoj, izgradnju i upravljanje gasnom elektranom u Nišu.
Đedović Handanović je podsetila da je gasna elektrana u Nišu strateški projekat koji se realizuje u okviru saradnje Srbije i Azerbejdžana.
