Чачак – Брза и плаховита Морава у свом постојању однела је на дестине живота. Многи нису успели да се изборе са њеним ћудљивим вировима и таласима, међутим један Чачанин је из ове реке у свом животном веку дугачком седам деценија спасио чак 11 живота. Небојша Јовановић, како му и само каже није се плашио да ускочи и хладну воду и помогне другима. Управо због те своје храбрости прозван је – легенда са Мораве.

„Кад сам имао 25 година први пут сам спасио човека. Била је тад оштра зима, темепратура у дебелом минусу, око 25 степени испод нуле  кад сам угледао мушкарца ког је носила вода, а он се једва држао за пањ. Нисам дуго размишљао, одмах сам скочио и допливао до њега. Ставио га на рамена, што бисмо народски рекли на кркаче и тако га извукао на сигурно. Испоставило се касније да је био на некој слави, у мраку погрешио мост и упао у воду“, прича Неле за РИНУ.

Морава је његов живот. Рођен је и одрастао на њој, па зато нико боље од Небојше не зна колико је ова река ћудљива и непредвидива. Још  увек се добро сећа свих којима је подарио нови живот, а највише је било деце. Једна од оних која је жива само захваљујући легенди са Мораве је и Виолета Видинић, за коју је Неле као други родитељ.

„Пре 30 година ушла сам у Мораву да се окупам, али ме је вода повукла и почела сам да се давим. Свашта ми је тада пролазило кроз главу и секунде су биле дуге као године. Одједном сам приметила да један човек плива ка мени и спасава ме. Био је то Неле. Само захваљујући њему ја сам данас жива и то се заиста никад не заборавља, а захвална му је и моја породица“, рекла је Виолета.

Неле са Мораве ретко прича о својим делима, скромно каже да је реаговао онако како му је у том моменту налагало срце. За своје херојство никад није добио неко друштевно признање за које каже да му и не треба.

Свој динар и данас, у седамдесетој години живота зарађује као надничар, а трошни кућерак заменио је пристојним домом пре две године када су новинари Гласа западне Србије покренули акцију да се овом несвакидашњем јунаку направи кров над главом достојан човека.

РИНА