Čajetina - Biser zlatiborskog turizma Stopića pećinanedaleko od Zlatibora, Stopića pećina zbog tehničkih razloga neće raditi u periodu od 21. maja do 4. juna, kada će biti zatvorena za posetioce. Ovaj pravi speleološki dragulj nakon korona virusa postala je nezaobilazna atkracija svih turista koji posete zlatnu planinu.
 
- Njeni istraženi hodnici dugački su oko 1600, a peščaka staza dugačka je oko 300 metara, međutim to je sasvim dovoljno da se spoznaju sve lepote i specifičnosti Stopića pećine. Njen ulaz je impresivan, visok je oko 18 i širok preko 30 metara, tako da ova pećina nikad nije bila skrivena. Prva noga koja je kročila na ovo zltiborkso tle, mogla je da je primeti i uđe", rekao je za RINU Bojan Sekulić, turistički vodič.
 

Prvi istraživači ovog areheološkog lokaliteta bili su češki spaleolozi koji su prilikom boravka u Stopića pećini koristili čak i posebnu ronilačku opremu. Tada je otkriveno da se pod zemljom nalaze dugački hodnici i pet dvorana, ali i najveći podzemni vodopad na Balkanu prozvan i “Izvor života".

- Ovde su se svojevremeno skrivali hajduci, četnici i partizani. Na ovom mestu su se spasavali od neprijatelja, zato je ovaj vodopad dobio takvo ime. Posle njega se više nije moglo proći. Visok je oko 10 metara i ispred njegove lepote vam ponestaje dah - dodaje Sekulić.

Ova pećina će nakon rešavanja tehničkih razloga zbog kojih su kapije bile zatvorene, ponovo otvoriti svoje kapije od 5. juna.