Kompletan hronološki pregled najnovijih vesti — 19667 objavljenih

Горњи Милановац - Сеоски туризам никад није било развијенији у Србији, али мештани на планини Рудник били су међу првима који су почели да се баве овим послом и то још пре две деценије, док чак ни корона није "потерала" многе баш у рурална подручја. Жељни мира и тишине многи путници намерници пристижу у домаћинство симболичног назива - Чуваркућа. Током летње сезоне показало се да гости највише желе да преспавају у просторијама попут брвнара које чувају аутентичност и дух старих времена. "Људи највише воле да осете ту домаћу атмосферу, стога нам је у плану да , када се стекну услови, прилагодимо најстарију кућу на Руднику , у нашем дворишту за госте. Кућа је из 1822.године и неопходно је да сачува аутентичност, а да се прилагоди госту који жели да преспава у њој. За сада је ово још увек идеја, јер су неопходна већа финансијска средства, али не одустајем, спаваће се на сламарици и гости ће имати прилику да на јединствен начин пропутују по прошлости", каже Биљана Милосављевић, власница имања.

Ужице - Припадници Министарства унутрашњих послова у Ужицу, у сарадњи са Пореском полицијом у овом граду, ухапсили су Р. М. (38) из Ужица, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело пореска утаја пореза.

Чачак - Након дуже болести, јутрос је преминуо др Милорад Ранитовић специјалиста ортопедије са трауматологијом. Доктор Ранитовић рођен је 12.10.1960. године у Чачку. Завршио је Гимназију у родном граду, а након тога 1985. године и Медицински факултет у Београду.

Чачак - На свим ковид одељењима Опште болнице у Чачку тренутно је хоспитализован један пацијент, док је на одељењу гинекологије смештена једна позитивна породиља. За последња 24 часа У пријемно – тријажној амбуланти Опште болнице Чачак, са симптомима и знацима ковид инфекције није било прегледа.

Ужице - Пре непуних двадесет дана Ужице је потресла незапамћена трагедија када су на магистралном путу ка Златибору у стравичној саобраћајној несрећи настрадала четворица младића. Владимир, Урош, Стефан и Никола никада неће бити заборављени, а покренута је и иницијатива за осликавање мурала са њиховим ликовима и то баш на деоници на којој су изгубили животе. "Ово је велики губитак за читав град. Четири млада живота су отишла у неповрат. Сви ћемо их се заувек сећати, јер су то били добри и вредни момци пуни живота. Овај мурал је само наш мали допринос који можемо учинити да и сви који пролазе овим путем не заборве ову трагедију", кажу за РИНУ Ужичани.

Чачак - Никад тежа ситуација у млечном гпведарству и никад мање млека на рафовима. Многи су услед неизвесне зараде распродали своје краве, а они који су остали у овом послу кажу да једва постижу да се одазову огромној потражњи која влада за овом основном намирницом. „Ова несташица млека је и сама је показатељ да људи затаварју фарме из како неки кажу разлога неисплативости. Ми налазимо рачуницу, не плаћамо рад, јер радимо породично, послове обављамо у оквиру свог домаћинства”, каже за РИНУ Драгана Нешовић из села Јежевица код Чачка.

Ужице - На деоници пута од села Кремна ка Мокрој Гори, у близини места Трговиште, дошло је до саобраћајне незгоде када је јелен искочио на коловоз и тада је у њега ударио возач путничког аутомобила. "Јелен је ваљда само одједном из канала скочио на пут, пред ауто. Како се све десило изненада, возач није имао довољно времена да га заобиђе и ударио га је. Јелен је том приликом настрадао, а на аутомобилу је причињена већа материјлна штета. На сву срећу, возач је добро", каже за РИНУ један од очевидаца.

Горњи Милановац – У сувоборским селима многи мештани се радују кишним данима, јер како се каже “ништа не рађа као печурке после кише” . Здраве и храњиве оне су радо виђене на многим трпезама, али ипак има оних које се беру и нажалост пробају и једу – само једном. Међутим, у Прањанима нема непознаница. Сви добро знају које се то печурке заобилазе, а које стављају у корпу.

Чачак - Житељи села на највишој висинској тачци града, у селима под Кабларом, услед честих временских неприлика били су принуђени да сате проводе у мраку, због нисконапонске мреже која води кроз неприступачне терене.

Топола – Радни дан жена на селу почиње раном зором, а завршава се касно у ноћ. Током лета ту је рад на њиви, у воћњаку и штали, а кад дође јесен њихове вредне руке селе се за казане и шерпе јер скоро свака проводи сате и сате спремајући зимницу. За укућане, али и за продају. Таква зарада за домаћице представља сигуран и самосталан динар. „Гајимо индустријски парадајз боб кет, који баш обилно рађа тако да на површине од око 20 ари, буде доста квалитетних плодова. Са првим јесењим данима самељем од 1.500 – 2.000 килограма парадајза. То је домаћи производ који је доста тражен, тако да немам проблем да ли ћу га продати, колико год да самељем, преко зиме се прода“, рекла је за РИНУ Биљана.

Чачак - На локланом путу у селу Прислоница код Чачка дошло је до саобраћајне незгоде, када је возач путничког аутомобила "опел" изгубио контролу над возилом, слетео са пута и ударио у бетонски стуб за расвету. Како се незгода догодила у насељеном месту, мештани су одмах притрчали да помогну возачу.

Ужице - Према подацима Завода за јавно здравље у Ужицу, од претходног извештаја до данас COVID-19 је потврђен код 73 лица на територији Златиборског округа. Највише заражених потврђено је у Ужицу – 35, на другом месту је Пожега – 8, затим Пријепоље – 7, Чајетина – 6, Нова Варош – 5, Ариље – 4, Бајина Башта – 4, Прибој – 3 и Сјеница - 1.

Лучани - Грађани општине Лучани заинтересовани за замену столарије, уградњу топлотних пумпи, радијатора, котла и додатне мере енергетске ефикасности, од данас могу да се пријаве за субвенцију општине Лучани у износу до 50 одсто вредности укупне инвестиције по појединачној пријави а максимално 140 хиљада динара са ПДВ- ом.
.jpeg&w=1920&q=72)
Љиг - Апокалиптично невреме које је јуче у поподневним сатима погодило је општину Љиг носило је све пред собом. Највише је погођено домаћинство Љубисава Јованчића, које је претрпело је велику материјалну штету. Економски објекти као и пољопривредна механизација су у потпуности уништени. Оштећен је и кров на кући као и остатак дворишта пред налетом пијавице и торнада.

Чачак - На свим одељењима у оквиру Опште болнице Чачак, која су претворена у ковид одељења хоспитализован је један пацијент. У респираторном центру нема пацијената, такође нема пацијената на респиратору.


Чачак - Светионик знања је традиционално такмичење средњошколаца које окупља младе из 15 градова Србије с циљем осмишљавања креативних пројеката за унапређење своје локалне заједнице. Млади пишу пројекте који ће директно реаговати на проблеме у локалној заједници на једну од пет тема – екологија, туризам, култура, јавно здравље и друштвени активизам.

Чачак - Снажно олујно невреме невреме током поподневних сати погодило је Чачак. Киша која је непрекидно падала више од тридесет минута на многим градским улицама оставила је потоп, а у појединим деловима града активирани су бујични потоци. - Велика количина кише пала је на територији нашег града и због обилиних падавина вода се задржала у улицама, где је дошло до запушњења канализационе мреже на углу уулица Радише Поштић и Учитеља Мариновића. Код Основне школе Вук Караџић имали смо формирање језера и у улици Данице Марковић такође забележена је већа количина воде - казао је за РИНУ Братислав Зечевић из сектора цивилне заштите Града Чачка.

Љубовија - Да је метар његовог села, Америка цела, најбоље се на сопственом примерио уверио и рођени Београђанин Марко Ранковић који је одлучио да напусти велики град и врати се на своју дедовину, у село Горња Трешњица надомак Љубовије. Нетакнута природа, мир, живот без журбе и стреса само су неки од фактора који су утицали да се никад не покаје због своје одлуке. Многи су попут њега, током тешких корона година спас такође потражили у руралним подручјима, па је Марко одичио да се почне бавити сеоском туризмом. "Корона ме је заиста вратила на село, нисам могао да бирам парче земље јер сам се вратио на дедовину, а добио сам парче раја. Подигао сам вајате у тренутно располажем смештајем за 12 особа, али су потребе много веће. Било је гостију из свих крајева Србије и без обзира што сам тек почетник у сеоском туризму, олако нас проналазе, на самој смо обали Дрине, каже за РИНУ Марко.

Чачак - Сезона летњих манифестација је завршена, али Западна Србија наставља у истом ритму. По први пут у овом делу наше земље одржаће се продајно-едукативни сајам млека и млечних производа, а на штандовима ће се наћи све благодети које Србија има. Од ролованог кајмака са Сувобора, преко Златарског и Сјеничког па све до магарећег сира који је најскупљи на свету, а производи се управо код нас. Специфична манифестација под називм "Млечни пут" заказана је за 14.,15. и 16. октобар у селу Горња Горевница надомак Чачка. "Нема ко међу нама није пробао млади или стари кајмак, млади или стари сир, попио чашу јогурта или кефира, захватио кашику павлаке или киселог млека, сладио се качкаваљем, моцарелом или паприком напуњеном павлаком. Огроман је значај онога што нам је подарила Цветуља са раскошне ливаде, или стадо оваца са пештерске висоравни, вештине које справљају вредне планинке са Старе планине, Златибора или равне Семберије. Сви они сабраће се по први пут у овом планинском селу које броји око 1300 душа и где ће бити изложено на стотину врста сирева међу којима је и онај најскуплји на свету (магарећи) који кошта 1000 евра", кажу за РИНУ организатори ове манифестације.
Лучани - Јуче у поподневним сатима избио је пожар неслућених размера у лучанском селу Краварица, објекaт који је служио као магацин, изгорео је до темеља. Ватрена стихија прогутала је сву механизацију и један путнички аутомобил у домаћинству Чворовића и том приликом нанела огромну материјалну штету.
Primajte najnovije vesti direktno na email