NaslovnaVestiVideoFotoO NamaKontaktPošalji vest

O Agenciji

RINA (Regionalna Informativna Novinska Agencija) pokriva zapadnu i centralnu Srbiju sa profesionalnim novinarskim timom.

Usluge

  • Foto servis
  • Video produkcija

Navigacija

  • Vesti
  • O nama
  • Kontakt
  • Impressum

Kontakt

  • Čačak, Srbija
    Zapadna Srbija
  • +381 60 032 5050
  • redakcija@rina.rs

© 2026 RINA.rs - Regionalna Informativna Novinska Agencija. Sva prava zadržana.

Pravila korišćenjaPolitika privatnosti

Sve Vesti

Kompletan hronološki pregled najnovijih vesti — 24846 objavljenih

SveDruštvoEkologijaEkonomijaHronikaKulturaPolitikaPoljoprivredaSportTehnologijaTurizamVojska
Хорор у селу Дивци код Пријепоља, пси луталице упадају преко ноћи и кољу стоку: Драгану страдало преко 20 грла, морао стадо да пресели на другу локацију (ФОТО)
RINA
Hronika
FOTO 6

Хорор у селу Дивци код Пријепоља, пси луталице упадају преко ноћи и кољу стоку: Драгану страдало преко 20 грла, морао стадо да пресели на другу локацију (ФОТО)

Пријепоље - Драган Новаковић из села Дивци код Пријепоља данима се суочава са правим хорор сценама у свом домаћинству. Током ноћних сати пси луталице су неколико пута заредом упали на његово имање и заклали стоку. До скоро је имао велико стадо, али грла је сада све мање и мање. У последњом налету звери су му заклали две овце, које је нашао иза штале. "Тренутно имам четрдесет оваца и тридесет јагњади. Моји пси свако вече лају и упозоравају на опасност. Када изађем из куће тада је већ прекасно, затекнем језиву сцену. Видим да су већ извршили терор и кости одвукли ка реци Лим. Једном ми је страдало шест, а пре извесног времена за ноћ су заклали чак 17 грла", казао је за РИНУ, Драган Новаковић.

Доживео срчани удар приликом уласка у воду: Познат узорк смрти младића који је изгубио живот у селу Роге код Пожеге
RINA
Hronika
FOTO 2

Доживео срчани удар приликом уласка у воду: Познат узорк смрти младића који је изгубио живот у селу Роге код Пожеге

Пожега - Према речима мештана младић који је изгубио живот у селу Роге код Пожеге доживео је срчани удар приликом уласка у воду. "Налазили су се на Кљештином виру који зна бити веома опасан чак и за добре пливаче. То је издвојена плажа на којој нема много људи. Оно што смо чули јесте да је он доживео инфаркт и да се није утопио", кажу за РИНУ житељи села Роге.

Pročitaj više
Од Чачка до Гуче смо некада ишли пешке да би слушали трубаче: Кошаркашка легенда живо се сећа прошлих времена, чувени Радмило Мишовић домаћин  овогодишњег Сабора у Драгачеву
RINA
Hronika
FOTO 2

Од Чачка до Гуче смо некада ишли пешке да би слушали трубаче: Кошаркашка легенда живо се сећа прошлих времена, чувени Радмило Мишовић домаћин овогодишњег Сабора у Драгачеву

Чачак – Људи који су склапали програм 61. Драгачевског сабора трубача у Гучи (5 – 7. август) досетили су се да за домаћина овогодишње приредбе поставе Радмила Мишовића (1943). Чачанин је био чудо од играча, годинама најбољи стрелац кошаркашке лиге СФРЈ и читав живот провео у својој кући, првој до Цркве Светог Вазнесења у средишту града, изузимајући три месеца док је боравио у Београду као нови играч Партизана, али се брзо вратио у завичај својим пријатељима и голубовима и остао спортска легенда на Западној Морави. Oва кошаркашка легенда потврђује да његова веза са Гучом није ни нова ни случајна.

Трагедија на обалама реке Рзав: Мушкарац изгубио живот у селу Роге, тело извлачили спасиоци и припадници ДВД - а из Пожеге (ФОТО)
RINA
Hronika
FOTO 6

Трагедија на обалама реке Рзав: Мушкарац изгубио живот у селу Роге, тело извлачили спасиоци и припадници ДВД - а из Пожеге (ФОТО)

Пожега - Права драма одиграла се на обалама реке Рзав када је мушкарац старости четрдесет година изгубио живот. На лице места су одмах упућени ватрогасци спасиоци, којима су се прикључили припадници оперативне јединице Добровољног ватрогасног друштва из Пожеге. Они су око 19 часова, заједно са колегама из ВСЈ Пожега, учествовали у акцији извлачења тела у месту Кљештина у пожешком селу Роге. "Након добијене дојаве о трагичном догађају обавештена је Ватрогасно-спасилачка јединица Пожега која је упутила своје припаднике на лице места, а део чланова јединице ДВД Пожега који се данас налазио у близини села у коме је дошло до трагедије, одлучио је да пружи помоћ колегама професионалцима приликом изношења тела младића на приступачни део терена ради даљег поступања надлежних органа", потврђено је за РИНУ у ДВД Пожега.

Најмања црква у Србији али велика светиња посвећена је Илији Громовнику: Подигнута на стрмој стени у клисури реке Моравице,  a до ње се могу попети само храбри (ФОТО)
RINA
Hronika
FOTO 10

Најмања црква у Србији али велика светиња посвећена је Илији Громовнику: Подигнута на стрмој стени у клисури реке Моравице, a до ње се могу попети само храбри (ФОТО)

Ариље - У клисури реке Моравице, на надморској висини од 660 метара и на стрмој стени налази се једна од најмањих црквица у Србији, посвећена Светом Илији. До ове светиње, са које се као на длану види пола западне Србије води само једна уска и каменита стаза, међутим и поред тога цркву Илије Громовника на Градини годишње посети неколико хиљада верника. Саграђена је пре неколико векова, а за време турске владавине представљала је једино место у том крају на ком се чувало српство и вера у Бога. "Србија је робовала под Турцима пет векова, а за све то време наш народ је успео да сачува хришћанство управо молећи се у неприступачним црквама, које су одолевале непријатељској руци. Често се дешавало да хајдуци пред налетима Турука, на рукама и коњима пренесу остатке цркве са једног на друго брдо и управо захваљујући њиховој сналажљивости очувана је вера", изјавила је етнолог Снежана Ашанин за РИНУ.

Суво злато око њиховог врата кошта као трособан стан у центру Београда: Стигли гастарбајтери на Пештерску висораван, окитили жене и ћерке скупоценом одором и кренули на вашар (ФОТО)(ВИДЕО)
RINA
Hronika
FOTO 12VIDEO 2

Суво злато око њиховог врата кошта као трособан стан у центру Београда: Стигли гастарбајтери на Пештерску висораван, окитили жене и ћерке скупоценом одором и кренули на вашар (ФОТО)(ВИДЕО)

Сјеница - Засијало је сунце на Пештерској висоравни, али и гастарбајтерско злато. Почетак августа годинама уназад резервисан је за јединствену параду, вашар Алишђун у селу Браћак на ком се окупи на хиљаде људи како из Србије, региона али и оних који су трбухом за крухом отишли у иностранство. Весеље као весеље не може да прође без добре музике, хране и игре.. али овај вашар спецфичан је по старом муслиманском обичају који се и данас поштује. Новац преточен у злато мужеви, очеви стављају око врата својим женама и кћеркама. Тако се међу земљацима доказује моћ и богатство. "Све вам овде сада пршти од луксуза и злата. Што је дужа огрлица, то је већи престиж који та породица има. Паре се бацају на музику, на поздрављање жена које се налазе у колу. Овде музичари зараде бакшиша као негде за месец дана", каже Едиб који не пропушта вашар на Пештеру.

Двадесет дана трају протести у Паковраћу, блокирана бетоњерка: На лице места дошли надлежни, са незадовољним мештанима коначно постигнут договор
RINA
Hronika
FOTO 2

Двадесет дана трају протести у Паковраћу, блокирана бетоњерка: На лице места дошли надлежни, са незадовољним мештанима коначно постигнут договор

Чачак - Након двадесет дана протеста у Паковраћу и блокирања изградње деонице ауто-пута од Прељине до Пожеге због неисплаћене одштете за заузимање имовине , незадовољни мештани одлучили су да прекину штрајк након састанка и разговора са директорм Путева Србије, Зораном Дробњаком и градоначелником Чачка, Милуном Тодоровићем. „Мислим да смо постигли начелни споразум да мештани обуставе протест, а ми ћемо већ данас упутити предлог Влади да донесе закључак и власницима да се исплати одштета у складу са пресудом Основног суда у Чачку. Мештани су обећали да ће деблокирати бетонску базу од које зависи наставак градње ауто пута”, изјавио је за РИНУ Дробњак.

Експлозија корона вируса у Златиборском округу: За један дан потврђен 261 случај заразе, највише позитивних тестова стигло у Ужице
RINA
Hronika
FOTO 2

Експлозија корона вируса у Златиборском округу: За један дан потврђен 261 случај заразе, највише позитивних тестова стигло у Ужице

Ужице - Током протекла 24 сата на територији Златиборског округа корона вирус је потврђен код још 261 лица. Највише новоинфицираних регистровано је у Ужицу 83, Прибој 37, Пријепоље 29, Пожега 25, Ариље 23, Сјеница 21, Нова Варош 18, Бајина Башта 15, Чајетина шест и Косерић четири.

Pročitaj više
Звезда петокрака усред густе шуме крије тајне српске историје: Мистериозно брдо Равана налази се у Ивањици, некада имало велики значај за све мештане а данас сабласно празно (ФОТО)
RINA
Hronika
FOTO 14

Звезда петокрака усред густе шуме крије тајне српске историје: Мистериозно брдо Равана налази се у Ивањици, некада имало велики значај за све мештане а данас сабласно празно (ФОТО)

Ивањица - Некада популарно излетиште и централно место свих дешавања, а данас обрасло густом шумом у коју ретко ко залази. Брдо Равана смештено на само неколико стотина метара од центра Ивањице веома је значајан историјски локалитет. Ако би вас пут ту навео ништа не би указивало на његову специфичност, али кад се гледа из ваздуха потпуно другачија прича. Јасно се из птичије перспективе види звезда петокрака која је заправо споменик борцима палим у Другом светском рату. "На овом месту некада је постојао угоститељски објекат у који је долазила сама елита Ивањице, то је било главно место за окупљање и дружење. Након завршеног Другог светског рата, тај објекат је демонтиран и пренет на другу локацију, а земљиште на поклон добија Удружење бораца. Ту је сахрањено неколико војника који су изгубили живот у рату и зато је и изграђен сам комплекс у облику петокраке, где се на спомен плочи налазе имена настрадалих", рекао је за РИНУ познати хроничар општине на Моравици, Рашко Нешовановић.

Све је крцато у кругу од 30 километара, Гуча ће за викенд бити пуна као шибица: Сабораши сада траже смештај у суседним општинама, огромно интересовање за највећу смотру лимених инструмената на свету (ФОТО)
RINA
Hronika
FOTO 8

Све је крцато у кругу од 30 километара, Гуча ће за викенд бити пуна као шибица: Сабораши сада траже смештај у суседним општинама, огромно интересовање за највећу смотру лимених инструмената на свету (ФОТО)

Лучани - Ситно се одбројава до почетка највеће смотре лимених инструмената на свету. Завршне припреме за 61. Сабор трубача у Гучи су у току, а скоро сви смештајни капацитети у овој варошици су већ попуњени и тражи се кревет више. Иако је неких претходних година било речи о папреним ценама преноћишта, сада то није случај. "У кругу 30 километара не можете наћи слободан кревет за преноћиште. Ове године сви смештајни капацијети на територији Гуче и Лучана су планули још неколико месеци раније. Љубитељи лимених инструмената и најлуђег провода стигли су не само из Србије, већ из земаља региона и Европе. Оно што нас радује да по први пут стижу гости из Португала. Посетиоци сада траже смештај у суседним местима у Пожеги, Чачку и Ивањици, јер је код нас све пуно", казао је за РИНУ, Миливоје Доловић, председник Саборског одбора.

Ово је арена где сви мишићи пуцају, а зној са чела само капље: На 1.000 метара надморске висине на Брду Град код Косјерића прави народни спектакл, Срби не заборављају своје обичије и традицију (ФОТО)
RINA
Hronika
FOTO 14

Ово је арена где сви мишићи пуцају, а зној са чела само капље: На 1.000 метара надморске висине на Брду Град код Косјерића прави народни спектакл, Срби не заборављају своје обичије и традицију (ФОТО)

Kосјерић - Брдо усред шуме, а град.. тај спој затећи ће вас само у Косјерићу. Управо на 1.000 метара надморске висине сместило се Брдо град које већ неколико деценија уназад постаје централно место сваког лета на ком се окупља на хиљаде посетилаца из Србије, али и читавог региона. Иако је чобаница и чобана све мање, јер ретко ко хоће да заради новац чувајући стада по пропланцима, једна манифестација и даље чува традицију и сећања. Чобански дани задњег викенда у јулу одржали су се 41. пут и поново су се ту окупили заљубљеници у старе обичаје и вештине. "Ово је манифестација коју већ дуги низ година не пропуштамо. Само по себи, фасцинантно је место где се одржава. Чиста, нетакнута природа, насмејани људи. Овде је права милина доћи. Уживамо у свим садржајима, укусној домаћој храни и народној музици. Иако стари обичаји полако губе битку са модерним временима, баш оваква дешавања их чувају од заборава", рекао је за РИНУ Миленко Ивановић.

Сву отпадну и загађену воду испустају у Западну Мораву: Трстеник добија постројење уа причишћавање отпадних вода за 18.000 становника
RINA
Hronika
FOTO 4

Сву отпадну и загађену воду испустају у Западну Мораву: Трстеник добија постројење уа причишћавање отпадних вода за 18.000 становника

Трстеник - У оквиру дугогодишње сарадње са Немачком развојном банком КФВ спроводимо пројекте у области водоснабдевања, отпадних вода и управљања чврстим отпадом у вредности од 274 милиона евра, а за еколошку инфраструктуру у Трстенику поред 3,7 милиона евра инвестиционих улагања у изградњу 18 км водоводне мреже и пешачког моста са магистралним цевоводом, због потреба у области унапређења система отпадних вода, опредељено је још 11,5 милиона евра, изјавио је данас министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић.

Pročitaj više
Чудо невиђено у селу код Аранђеловца, на једном стаблу родиле и кајсије и шљиве: Браћа Ђорђе и Никола брали једно, а на грани затекли и друго воће (ФОТО)
RINA
Hronika
FOTO 8

Чудо невиђено у селу код Аранђеловца, на једном стаблу родиле и кајсије и шљиве: Браћа Ђорђе и Никола брали једно, а на грани затекли и друго воће (ФОТО)

Аранђеловац – Да у селима српске Тоскане рађа све што се посади одавно је познато, али да две различите врсте воћа роде на једном стаблу то се ретко виђа. Међутим, управо та необична појава изненадила је двојицу дечака из села Бања код Аранђеловца када су кренули да наберу кајсије, а на истом дрвету угледали и шљиве. Укусне, сочне и крупне. „Волим да одем у воћњак и берем плодове, тако ми је најслађе јер их деда не прска и могу одмах да се једу. Док сам са братом Николом брао кајсије, само смо одједном угледали грану на којој су шљиве. Остали смо у чуду. Нисмо знали како је то могуће, плодови обе врсте воћа на том једном стаблу изгледали су одлично", рекао је за РИНУ Ђорђе Шећевић.

Возач заглављен, аутомобил преврнут на кров: Тешка саобраћајна незгода у селу Вранићи  код Чачка, мештани одмах потрчали да извуку повређене (ФОТО)(ВИДЕО)
RINA
Hronika
FOTO 10VIDEO 2

Возач заглављен, аутомобил преврнут на кров: Тешка саобраћајна незгода у селу Вранићи код Чачка, мештани одмах потрчали да извуку повређене (ФОТО)(ВИДЕО)

Чачак - На локалном путу у близини села Вранићи код Чачка током вечерњих сати дошло је до теже саобраћајне незгоде када је возач аутомобила "цитроен" изгубио контролу над возилом , слетео са пута и неколико пута се преврнуо да би на крају завршио на крову на ливади. Први су у помоћ притрчали мештани, који су се затекли на тој деоници. "Возило се превртало по путу, изгледало је језиво. Нас неколико одмах смо кренули ка аутомобилу и видели да се унутра налази само возач. Био је у свесном стању, а прво што смо га питали да ли је нешто сломио. У аутомобилу као да се осећала нека паљевина и било је важно да одмах извадимо човека, како се не би запалио. Помогли смо му и он је изашао из возила", каже за РИНУ један од очевидаца.

Земунице и плетаре из каменог доба можете видети само на овом месту: Јединствени Археолошки парк у региону налази се у Ужицу, неолитско насеље открива све тајне праисторијског човека (ФОТО)
RINA
Hronika
FOTO 8

Земунице и плетаре из каменог доба можете видети само на овом месту: Јединствени Археолошки парк у региону налази се у Ужицу, неолитско насеље открива све тајне праисторијског човека (ФОТО)

Ужице - Град на Ђетињи добио је нову туристичку атракцију која ће Ужичане, али и бројне посетиоце вратити у камено доба. У Стапарској бањи je након четири године рада на реализацији отворен јединствени Археолошки парк, такозвано неолитско насеље које пружа специфично путовање кроз време. “Ово је био велики изазов за све нас, имали смо тим озбиљних људи које смо окупили и уз подршку града Ужица, ТО Ужице, Археолошког института Србије и других релевантних институција успели смо да интерпретирамо историјско наслеђе које се налази само три километра далеко од ове локације. Данас је све спремно да примимо посетиоце и то нам је велико задовољство и заједно ћемо радити да анимацијама и програмским садржајима допринесемо да насеље ради и развија се у правцу у коме су сви желели", изјавила је Снежана Милисављевић менаџер прекограничног пројекта “NeoLIFE”.

Евакуисани радници, специјалци упали у просторије: Дојава о постављеној бомби стигла на аеродром Морава у Лађевцима, након два сата претраге установљено да је пријава лажна
RINA
Hronika
FOTO 2

Евакуисани радници, специјалци упали у просторије: Дојава о постављеној бомби стигла на аеродром Морава у Лађевцима, након два сата претраге установљено да је пријава лажна

Краљево - Сви запослени на аеродрому Морава у Лађевцима су евакуисани, након што је електронском поштом стигла дојава о постављеној бомби јутрос у 8 сати и 55 минута.

Pročitaj više
Хаварија код Прибоја, воз излетео из шина на прузи Београд - Бар: Надлежне екипе одмах упућене на лице места (ФОТО)
RINA
Hronika
FOTO 2

Хаварија код Прибоја, воз излетео из шина на прузи Београд - Бар: Надлежне екипе одмах упућене на лице места (ФОТО)

Прибој - На прузи Београд - Бар у близини Прибоја дошло је до инцидента у железничком саобраћају када је воз излетео из шина. "Инцидент се догодио недалеко од Фаповог погона. На лице места су упућене надлежне екипе како би квар што пре био саниран, а саобрћај нормализован", потврђено је за РИНУ.

Pročitaj više
Драма у селу код Трстеника, пламен висок преко десет метара гутао кровну конструкцију: Пожар избио на помоћном објекту у селу Уџаци, комшије прве притрчале у помоћ (ФОТО)
RINA
Hronika
FOTO 8

Драма у селу код Трстеника, пламен висок преко десет метара гутао кровну конструкцију: Пожар избио на помоћном објекту у селу Уџаци, комшије прве притрчале у помоћ (ФОТО)

Трстеник - У селу Оџаци код Трстеника у поподневним часовима избио је пожар на помоћном објекту који су прво приметиле комшије и позвале ватрогасце. Огроман густ црни дим, а затим и пламен готово за трен прогудао је кровну конструкцију.

Pročitaj više
Јавили су нам да је виђен како стопира, дементан је и свака информација нам много значи: Миленко нестао у четвртак, породица апелује да сви који га виде одмах пријаве полицији
RINA
Hronika
FOTO 2

Јавили су нам да је виђен како стопира, дементан је и свака информација нам много значи: Миленко нестао у четвртак, породица апелује да сви који га виде одмах пријаве полицији

Нова Варош - Нововарашанин Миленко Лапчевић нестао је у четвртак око 11 часова од када му се губи сваки траг. Према првим информација којима је располагала његова породица, јесте да је виђен на подручју Кокиног Брода како седа у ауто и одлази у непознатом правцу. "У међувремену нам је јављено да је виђен у предграђу општине Пријепоље како стопира аутомобиле. Од тада о њему ништа не знамо. Човек је дементан и болестан. Свака информација нам је од великог значаја да га пронађемо што пре. Молимо још једном сви који имају неку информацију да одмах јаве најближој станици полиције", кaзао је за РИНУ, његов син Миодраг Лапчевић.

Плашимо се да нам жедне и намучене животиње не угину пред очима: Велика суша погодила села у околини Пријепоља, Војска Србије стигла да помогне уплашеним мештанима
RINA
Hronika
FOTO 2

Плашимо се да нам жедне и намучене животиње не угину пред очима: Велика суша погодила села у околини Пријепоља, Војска Србије стигла да помогне уплашеним мештанима

Пријепоље - Велика суша погодила је пријепољски крај, а на великим мукама су мештани удаљених планинских села којима је отежано свакодневно функционисање и немају чиме да напоје стоку. "Велике су врућине, ми и можемо некако да се скрпимо са мало воде што имамо, али шта да радимо са животињама. Плашимо се да нам не угину пред очима, намучене и жедне", кажу за РИНУ мештани.

Pročitaj više
← Preth.1…722723724…1243Sled. →

Najnovije

1

Odjeknule violine kroz Pranjane, ovo selo od danas je najveselije u Srbiji: Počela manifestacija koja je potpuno oživela suvoborski kraj - na stotine saboraša već stiglo (FOTO)

2

Jedan prelaz sablasno prazan, na drugom ogromne kolone: Granični prelaz Jabuka bez čekanja, dok na Gostunu nepregledne kolone (FOTO)

3

Kilometarske kolone od Požege ka Užicu i Zlatiboru: Vozači mile 20 na sat, Alem krenuo kući a uleteo u saobraćajni pakao

4

Vrh srpske policije uz elitnu jedinicu: Za prijem u SAJ prijavila se čak 264 kandidata (FOTO)

Pročitaj više
Pročitaj više
Pročitaj više
Pročitaj više
Pročitaj više
Pročitaj više
Pročitaj više
Pročitaj više
Pročitaj više
Pročitaj više
Pročitaj više
Pročitaj više
Pročitaj više
5

Srpske žene i majke prepoznale važan trenutak u kom se zemlja nalazi: Na Zlatiboru osnovan Savez ženske mreže Srbije - ovo su detalji (FOTO)(VIDEO)

Kategorije

Društvo
Ekologija
Ekonomija
Hronika
Kultura
Politika
Poljoprivreda
Sport
Tehnologija
Turizam
Vojska

Newsletter

Primajte najnovije vesti direktno na email