Kompletan hronološki pregled najnovijih vesti — 23002 objavljenih

Чачак – Економски факултет Универзитета у Београду приредиће 22. јануара у професорској сали разговоре о књизи „Економска криза: порекло и исходи”, чији је уредник академик Часлав Оцић. Реч је о четрнаестој књизи економског зборника Одељења друштвених наука Српске академије наука и уметности у Београду.Уводне речи припадају професору др Браниславу Боричићу, декану Економског факултета, професору др Александру Живковићу, шефу катерде за економску политику и развој. О књизи ће говорити професори др Млађен Ковачевић и др Ђорђе Ђукић, иначе Чачанин, који на ЕФ предаје банкарство за студенте четврте године. Затим ће уследити обраћање Часлава Оцића, редовног члана САНУ. После тога је предвиђено време за питања новинара на која ће одговарати аутори радова, и за расправу. „Књига је посебно интригантна јер је објављена осам година након одржаног научног скупа у САНУ где су учешће узели економисти, историчари, социолози и политиколози различите провенијенције. Интенција организатора је да ауторизоване дискусије након рецензија објави у годишњем Тематском зборнику Катедре за економску политику и разовј за 2020. годину, публикацији чији је издавач Центар за издавачку делатност ЕФ” - саопштио је водећи економски факултет у Србији. РИНА

Топола – За династију Карађорђевић Опленац је био друга кућа, а краљ Петар овде је имао свој дом који је и данас остао аутентично сачуван како би подсећао на стара времена. У Петровој кући налази се јединствена историјска колекција вредних експоната који су припадали краљевској породици. „Тајна вечера добијена је двадесетих година прошлог века на дар од Патријаршије Јерусалимске, налазила се у цркви на Опленцу до 1941. године. Поред ове изузетно вредне слике у канцеларији краља Петра чувају се руске иконе. Такође, породица Карађорђевић оставила је неколико сандука са породичним драгоценостима који су били различито нумерисани. Сандук 23 је био украден и касније је пао у немилост Адолфа Хитлера који је те предмете предао у народну банку Србије да би касније били враћени, то је сабља краља Александра направљена од сребра, злата, 47 брилијаната и четири рубина, на којој су на корицама биле исписане битке на којима је краљ учествовао. Та сабља се види на сликама које су радили Паја Јовановић и Урош Предић“, рекао је за РИНУ, управник Задужбине краља Петра I Драган Рељић.

Нова Варош – У раним јутарњим часовима дошло је до пожара у нововарошком селу Дрмановићи у ком је изгорела кровна конструкција породичне куће. “Јуторс око 5:50 ватрогасној јединици из Пријепоља јављено је да је избиио пожар, на терен смо изашли са три цистерне и одмах приметили да је пожар избио на делу око оџака куће. Пожар је делом захватио једну просторију на поткровљу и део крова. Брзом акцијом смо локализовали, а затим и угасили пожар”, казао је за РИНУ, Вујадин Ковачевић командир Ватрогасно спасилачке јединице из Пријпоља

Чајетина – Голд Гондола, туристички пројекат деценије на Златибору за који је издвојено 13 милиона евра из буџета општине Чајетина успешно се приводи крају, а ни снежне падавине ни ниске тмепературе нису омеле раднике да градњу спроводе по плану. „Тренутно се на међустаници врше електро радови, очекујемо да ће у наредних седам дана бити завршен тај део послова. Половином месеца настављају се радови на монтажи преосталих делова на међустаници, а затим и монтирање сајле на првом делу – од почетне до међустанице. Прво се извлаче почетне сајле, а затим и главна. Све се ради по плану и за сада нема кашњења са оним што смо зацртали да буде урађено. Иако се ради на планини, зимски временски услови нам не представљају проблем, јер оно што је од тога зависило већ је урађено”, рекла је Бојана Божанић, директора ЈП “Голд Гондола” за РИНУ.
.jpg&w=1920&q=72)
Потпредседница Владе Србије и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, проф. др Зорана Михајловић, потписала је данас са градоначелником Ужица Тихомиром Pетковићем и заменицом градоначелнице Kрушевца Весном Лазаревић уговоре о преносу оснивачких права за аеродроме „Поникве“ и „Росуље“ на Републику Србију. Михајловићева је том приликом истакла да је настављена пракса која је започета са аеродромима у Нишу и Kраљеву, да се осим Аеродрома „Никола Тесла“ подижу и остали аеродроми у Србији. „Разлог је једноставан, пракса је показала да нам је много лакше да нађемо средства и улажемо у аеродоме када су они под једним предузећем, а то су „Аеродроми Србије“. Важно је да локалне самоуправе, поред друмске, железничке и водне инфраструктуре, имају развијене и мале аеродроме, а вишеструко повећан број путника на нишком аеродрому доказ је да можемо да их развијамо“, рекла је она.
Чачак – Ниске зимске темепратуре нису изненадиле чачанксе повртаре, који су се побринули да загреју своје домове, али и пластенике. Бранко Робајац из села Пријевор на површини од 50 ари поставио је 15 пластеника у којима се налазе засади зелене салате, спанаћа и парадајза. Читава његова породица живи од ове пољопривредне производње, зато вредни домаћин ништа не препушта случају. “Ко се озбиљно бави овим послом не може дозволити да му род и приход зависи од мраза. Мораш бити спреман на све временске услове и уложити у систем за грејање да се поврће не би смрзло. Јер уколико се то деси – оде сезона и остасмо празних новчаника”, каже Бранко за РИНУ.

Горњи Милановац - На основу решењa Привредног суда у Чачку, стечаjни управник понудио је на продају имовину стечајног дужника конфекције Рудник из Горњег Милановца. На продају је погон у Прањанима по цени од 6.509.738,00, уз полагање депозита 2.603.895,20. Имовину погона у Прањанима као целину чине објекти који се налазе на катастарској парцели бр:2188/16 уписани у лист непокретности бр:860 КО Прањани са правним статусом објекта на којима се стечајни дужник води као власник, облик својине приватна, обим удела 1/1 и то: - објекат 1, зграда пословних услуга површине 576 метара квадратних, укупне површине 640 метара квадратних са употребноим дозволом. - објекат 2. зграда пословних услуга 947 метара квадратних са дозволом за градњу и - објејкат 3 површине121 метар квадратни са дозволом за градњу Земљиште у власништву стечајног дужника 1/1 уписано у лист непокретности - земљиште у површини 067ха Имовина се продаје у виђеном стању. Јавно надметање одржаће се 14.02.2020 године у Центру за Стечај, Теразије 23, Београд, 3 спрат, сала 301. РИНА
Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић састао се данас са студентима Факултета техничких наука и Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду, који су победили на међународном такмичењу у иновативној примени технологија у образовању, Global Competition in Design for Future Education, у Пекингу. Министар је том приликом изјавио да Србија велику пажњу поклања овом подручју јер су образовне технологије пресудне за развој кадрова за јачање индустрије. „Инжењерско образовање уз примену најновијих технологија кључни је ресурс који Србија данас има. Управо због тога Влада Републике Србије је у последње три године интензивирала напоре у циљу подизања свести о значају иновација и у другим ресорима“, казао је Поповић. Министар је рекао да су напори уложени у развој иновационог екосистема почели да враћају уложено и да су победници овог такмичења будући оснивачи стартап компанија. Поповић је изразио уверење да ће унапређивање знања из различитих струковних области омогућити студентима да кроз реализацију својих иновативних идеја директно утичу на повећање предузетничког духа код младих, како би покретањем сопственог бизниса допринели јачању привредног сектора и друштва у целини. За победничку идеју проглашен је егзоскелет у комбинацији са виртуалном реалности. Такмичење је организовао Педагошки универзитет у Пекингу уз подршку компаније Нет Драгон, чији је председник изјавио да су иновативност и креативност најјачи српски адути на путу развоја привреде. РИНА

Ивањица – Чудна колона прокрстарила је кроз ивањичко село Прилике. На челу трактор, а иза њега преко десеторо раздраганих малишна на санкама безбрижно је уживало у снегу, без обзира што су снежне падавине у Ивањици претходних дана направиле колапс. Испод Голије и Јавора стање је редовно, снег реко метар. Мештани навикнути на сурове временске услове, припремили су залихе хране, да не би по дубоком снегу морали да иду до најближе родавнице, удаљене неколико километра – пешке. “Ми смо на ово навикли, некад је било још горе него сад. Некад нисмо целу зиму могли да сиђемо до града, сада се путеви чисте и боља је механизација”, каже Драгиша Митровић и присећа се како је чишћење снега изгледало некад у његовом селу.

Лучани – У 2019. години општина Лучани реализовала је бројне капиталне инвестиције од великог значаја за грађане. У путеве првог, другог реда и у некатегорисане правце уложено је близу 800 милиона динара, а асфалтиранао је 92 километра пута. Иако су поплаве начиниле велику штету, благовремено се кренуло са реконструкцијом поплављених објеката. “Потписан је уговор о реконструкцији комплетне средње школе у Гучи. Вредност пројекта је 275 милиона динара и средства су обезбеђена преко Канцеларије за јавна улагања. Рок за завршетак радова је седам месеци а половином јануара се очекује улазак извођача радова у посао”, рекао је Миливоје Доловић, председник општине Лучани.

Чачак - Данас је у порти манастира Вујан сахрањен игуман ове светиње Јован (Милан Никитовић) који је на Бадње вече настрадао у саобраћајаној несрећи у Прељини. Богослужење је држао владика жички Јустин (Стефановић) уз саслужење бројних свештеника из овог краја, око 30 духовника, монаха и још толико посвећеница из српских светиња и других манастира Србије. Јованово вечно боравиште јесте порта вековног манастира Вујан под овом планином, иза звоника, кога је почивши архимандрит обновио. Испраћају је присуствовало око 1000 верника и пријатеља овог храма, међу којима су челници градске управе Чачка и „Атомске бање” из Горње Трепче.

Краљево – Српска проја недавно је уврштена на листу 50 најбољих хлебова у свету, а њеним путем “кренули су” и салчићи. У највећем српском граду у Америци – Чикагу, одржано је међународно школско такмичење на ком су колачи од свињског сала, Анђелије Анђе Војиновић,ученице другог разреда тамошње гимназије,освојили прво место у конкуренцији близу стотину разних колача из националних кухиња неколико десетина држава са свих континената. Анђин успех је утолико већи што су њени салчићи по свим критеријумима надмашили специјалитете чувених кухиња,почев од италијанске,аустријске,немачке,грчке,пољске,затим бразилске, перуанске, мексичке, аргентинске и многих других. Иза традиционалног српског колача остале су и чувене торте: “шварцвалд“, “сахер“, “капресе“, те аргентински “пастелитос“, пециво од кромпира и дуња, “сирники палачинке“ из Русије, мексички свадбени колачићи и многи други.
Чачак – Како живи обичан човек и која је то лепша страна Србије најбоље зна Гвозден Николић. Репортер који је причама из народа одушевио гледаоце претходних година, свој статус потврдио је и након пролећен и јесење сезоне у 2019. години. Према званичним мерењима једине овлашћене агенције ,,Нилсен" сврстала се у најгледаније телевизијске формате на националном нивоу. ,,Верујем у лепшу страну живота, иако сам и сам имао прилику да осетим сву његову горчину. Сигуран сам у једно а то је да је увек ,,добро победило зло" и да у народу итекако има снаге, добрих људи и сјајних људских примера. Многе од њих ставио бих у уџбенике. Што се тиче великог успеха рекао бих да је и то једна прича за Нећете веровати. Показало се да једна мала али срчана продукција и одабран број људи има снаге да добије моћне филмске индустрије , турске или шпанске серије у срцу Србије јер смо имали моћан слоган ,,Ово је Србија која се воли и која постоји". Глатко смо их побеђивали сваке суботе”, каже Гвозден Николић и додаје да не мења телевизију. “Мислим да ћемо се лако договорити око новог серијала. До сада смо то чинили верујте телефоном, и у Првој тв сам имао сјајне сараднике од којих нисам никада добио ни једну реч критике, напротив”, рекао је Николић. РИНА

Београд - „Србији је потребна енергетска гасна стабилност уколико хоћемо даљи привредни развој. Направљена је база која нам је неопходна од 400 километара и мање је важно да ли ће све бити завршено у мају или децембру, битно је да до краја 2020. године имамо гас“, изјавила је данас потпредседница Владе Србије и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, проф. др Зорана Михајловић. Она је у јутарњем програму ТВ Прва рекла да је потпуно извесно да ће се Турски ток градити, те да је и у интересу Бугарске да заврше његову градњу. „Ствари су већ договорене, касно је за било какве притиске и Турски ток не може да се пореди са некадашњим такозваним Јужним током који је у старту имао много проблема. У интересу свих нас је његова изградња“, закључила је Михајловићева. РИНА

Чачак – Легенда трубачке музике у Србији и свету, Бобан Марковић из Владичиног Хана, завршава изузетну турнеју по Аустралији, одакле је у телефонском разговору за агенцију РИНА рекао: „Била ми је част да са својим силним оркестром представим нашу отаџбину и свој састав који је освојио како Србију тако и стару Југославију, Европу, Америку, Канаду, Мексико и, ево по први пут, Аустралију. И срећно се враћамо у Европу где нас ове године очекују бројни фестивали и, мени најдражи, шездесети по реду Сабор трубача у Гучи”. РИНА

Краљево - Војнограђевинска установа Београд расписала је јавну набавку за изградњу хангара за четири борбена хеликоптера типа Мi-35 M на војно-цивилном аеродрому „Морава“,површине 2.893,25 квадратних метара. Према пројектном задатку,хангар за смештај хеликоптера градио би се са пратећом инфраструктуром,саобраћајним површинама и пратећим уређењем хортикултуре. Рок за завршетак радова не мо може бити дужи од 285 дана и гарантним роком од најмање пет година. РИНА

Топола – Кажу да су пријатељи породица коју сами бирамо и да у томе не постоје границе. Том људском логиком очигледно се водила и мачка Цица, која је за своју најбољу пријтељицу изабарала, ни мање ни више него – краву! „Добили смо стеоне јунице преко наше задруге из Војковаца. Чим смо их сместили у објекат мачка је пришла Ружи и легла на њу. Од тад па ево свих ових дана када год уђемо у шталу она лежи на њој, ако крава једе и помера се, мачка стоји поред и посматра је, чим се крава спусти да легне мачка долази и пење се њој на леђа и тако сваки дан“, прича нам домаћин Бојан Мијаиловић.

Чачак - У Храму Светог Вазнесења Господњег у Чачку у 18 часова, одржан је молебан за српски народ у Црној гори у којој већ данима грађани иду у протестне шетње због усвајања новог Закона о вероисповести. Након молебана, преко хиљаду присутних упутило се у шетњу централним градским улицама, а на челу колоне била је раширена српска застава на којој је писало "Христос се роди браћо у Црној Гори. Чачак је уз вас". РИНА

"Пошто Вук Јеремић изражава сумњу у подршку грађана СНС-у, на срећу постоји само један демократски и најмеродавнији начин да председник Народне странке Вук Јеремић провери колика је његова подршка код грађана, а колика наше странке и Александра Вучића - да изађе на редовне парламентарне изборе овог пролећа", рекла је данас потпредседница Владе Србије и чланица Председништва СНС-а, проф. др Зорана Михајловић. "Све остало су само Јеремићева наклапања, по правилу неистинита, којима покушава да забашури основну чињеницу - опозиција окупљена у Савезу за Србију плаши се избора и оцене грађана, јер знају да ће поново бити поражени", наводи Михајловићева. Она каже да је за Јеремића, некадашњег рекордера по броју гостовања на Јавном сервису када је био на власти, много важније од подршке грађана покушај уређивања медија који би, како Јеремић сматра, само његова промишљања требало да објављују. То једноумље ни он сам не крије кад каже да "свима постане јасно да је гласање на пролеће директно гласање за Вучића, без обзира на то шта су на гласачком листићу заокружили или нацртали". "Ја или нико! То је Србија коју жели Вук Јеремић. Али, на срећу, Србија таква више неће бити!", истиче Михајловићева. РИНА

Шарчевић одржао је данас састанак са представницима Синдиката образовања Србије, Уније синдиката просветних радника Србије, Синдиката радника у просвети Србије и ГСПРС Независност о расписивању конкурса за запошљавање на упражњеним радним местима где запослени раде на одређено време. ,,Циљ у наредном периоду је да запослимо што више просветних радника који чекају од 2014-2015. године на радни однос и желим да истакнем да нам је потребан квалитет, али и мотивисани запослени. Следећи корак је увођење ментора односно тутора у систем рада, што ће умногоме олакшати функционисање школа,, истакао је министар Шарчевић. Синдикати су се сложили да се на ово дуго чекало и подржавају министарство у овој иницијативи. У наредном периоду радиће се и на осталим сегментима унапређења нових категорија система рада. РИНА
Primajte najnovije vesti direktno na email